Dzień Latynoamerykański

26 kwietnia 2022 roku odbył się w naszej szkole „Dzień Latynoamerykański”.

Pomysłodawczynią projektu była p. Katarzyna Kwiatkowska.
Przez kilka tygodni uczniowie pod jej kierunkiem zbierali i przetwarzali informacje na wybrane przez siebie tematy, dotyczące kultury krajów Ameryki Łacińskiej.
Następnie uczniowie klas drugich i trzecich w 3 lub 4-osobowych grupach przygotowywali prezentacje wybranego przez siebie kraju latynoamerykańskiego i aspektu jego kultury.
Pani Katarzyna Kwiatkowska, jako absolwentka studiów latynoamerykańskich, czuwała nad merytoryczną zawartością projektów oraz nad stroną językową, z uwagi na to, że prezentacje odbywały się w języku angielskim.
Niestety, ze względu na małą liczbę klas, które uczą się języka hiszpańskiego w naszej szkole, to właśnie angielski był językiem prezentacji, tak, aby wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w wydarzeniach tego dnia.
Przez kilka godzin lekcyjnych mieliśmy okazję zapoznać się z: kulturą Meksyku i jego tradycjami kulinarnymi -osoby prezentujące przygotowały typowo meksykańskie przekąski, którymi częstowały zgromadzonych gości, a ich koledzy opowiadali w tym czasie o unikalnych zwyczajach tego kraju (przygotowano m.in. ołtarzyk na wzór tych, które Meksykanie przygotowują na Święto Zmarłych). Potem obejrzeliśmy jeszcze żywiołowe wystąpienia prezentujące tradycje karnawału w Brazylii oraz przedstawiające muzykę tego kraju. Przybliżono nam kulturę Panamy (kraju o strategicznym położeniu ze względu na znajdujący się na jego terytorium Kanał Panamski), Ekwadoru, Wenezueli. Mieliśmy okazję wysłuchać o znaczeniu działalności Pablo Escobara w Kolumbii oraz o sławnych sportowcach argentyńskich.
Świętowanie „Dnia Latynoamerykańskiego” zakończył pokaz, a następnie nauka tańców latynoamerykańskich dla chętnych spośród publiczności przeprowadzona przez Nadię z klasy 3A.
Dzięki pomysłowi pani Kwiatkowskiej uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania kultury świata latynoamerykańskiego, co, być może, zaowocuje w przyszłości chęcią pogłębiania wiedzy o tym obszarze naszego globu.