Wycieczka do Muzeum Geologicznego

27 stycznia   klasy 3E i 3F odbyły bardzo pouczającą i ekscytującą wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Geologicznego w Warszawie.

Uczniowie mogli  obejrzeć kolekcję skał i skamieniałości organizmów pochodzących ze wszystkich epok i okresów, jak również utrwalić materiał lekcji geografii z zakresu geologii.

Podczas prezentacji, przewodnik przekazał młodzieży mnóstwo ciekawych informacji, dotyczących dziejów Ziemi. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że trylobity żyły w kambrze, a ich długość mogła sięgać nawet 1m. W pewnym okresie paleozoiku, życie w morzach było tak niezwykle rozwinięte, że zaczęło brakować miejsca dla organizmów żywych. To spowodowało wyjście organizmów na ląd.

Tego dnia uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele skał pochodzących z różnych epok. Byli zdumieni ich różnorodnością i kształtami. Dodatkowo poznali historię geologiczną Polski. Rozmawiali również na temat organizmów, które na przestrzeni miliardów lat zamieszkiwały naszą planetę. Jedną z zaskakujących informacji były rozmiary paproci w dewonie, osiągały one bowiem nawet 30 m wysokości!

Ogromną uwagę przyciągnęły dwie figury o dość dużych wymiarach, stojące na środku sali. Jedna z nich była rekonstrukcją dinozaura, którego przodkowie pojawili się w pierwszym okresie mezozoiku, czyli triasie. Druga to autentyczny szkielet mamuta, zwierzęcia, które wymarło w czwartorzędzie, podczas epoki lodowcowej.

Poza tymi eksponatami uczniowie obejrzeli makietę wulkanu, która podobno cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród młodszych zwiedzających.