Liczby z rozszerzonej rzeczywistości

3 października uczniowie klas 1CG, 1CP i 2C (rozszerzona matematyka i informatyka) uczestniczyły w wykładzie na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład prowadził dr Piotr Chrząstowski – Wachtel. Rozpoczął od krótkiej historii rozwoju matematyki koncentrując się na okresie pierwszych wieków naszej ery, kiedy prym w kładzeniu podwalin pod współczesną matematykę wiedli Arabowie.
W kolejnej części wykładu Prelegent przypomniał sposoby opisu punktów na układzie współrzędnych oraz metody dodawania i mnożenia współrzędnych, co stało się naturalnym sposobem do przejścia w świat liczb zespolonych.
Jeśli komuś wydawało się, że liczby rzeczywiste w wyczerpujący sposób opisują to, co można policzyć, był w błędzie. Okazuje się, że można liczyć jeszcze inaczej korzystając z dwóch wymiarów i takie liczby nazywamy liczbami zespolonymi, a jedną z ich składowych nawet liczbami urojonymi. Co ciekawe, rozszerzona rzeczywistość liczb stwarza możliwści na rozwiązywanie równań, dla których nie ma rozwiązania w zbiorze liczb rzeczywistych.

Dr Piotr Chrząstowski – Wachtel przyjął zaproszenie do naszej szkoły z kolejnym wykładem.

Po wykładzie pani Paulina Szymańska-Rożek przedstawiła Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz opowiedziała o zasadach rekrutacji. Wydział MIM stanie się być może miejscem studiów obecnych uczniów klas z rozszerzoną matematyką i informatyką, co pozwoli im kontynuację nauki wśród najlepszych. To tutaj można studiować między innymi bioinformatykę, kierunek o ciekawym połączeniu dwóch specjalizacji i bardzo przyszłościowy. Ulotki dotyczące wydziałów na MIM UW znajdują się w poniższej galerii obrazów oraz w sali 29 (informatycznej). Zapraszamy po ich odbiór.

Zobacz krótki film o liczbach zespolonych.