JĘZYK NIEMIECKI

Z przyjemnością informujemy, że do pisemnej części Eliminacji Okręgowych 47. Olimpiady Języka Niemieckiego (II.Etap) zakwalifikowała się uczennica Mira Kmec z klasy 2E.
Gratulujemy!

Wyjazd projektowo – językowy Alpejskie Krajobrazy: Austria, Niemcy, Szwajcaria
( 21-27 października 2023 )

To był już trzeci zagraniczny wyjazd uczniów naszego Liceum w tym roku szkolnym.
Po Karyntii i Weimarze była kolej na wyprawę w rejony alpejskie i nad jezioro Bodeńskie.
Jak zawsze poruszaliśmy się autokarem i codziennie jeździliśmy na całodzienne wyprawy.
Nasz ośrodek znajdował się w północno-zachodniej Austrii w maleńkiej miejscowości Bezau.
W ciągu kilku dni zwiedziliśmy i zobaczyliśmy naprawdę wiele: – wjechaliśmy kolejką na szczyt góry Pfänder na wysokość 1064 metów n.p.m, skąd mieliśmy rozległy widok na jezioro Bodeńskie i okolicę – zwiedziliśmy Zurich – leżące w Szwajcarii miasto nad jeziorem Zuryskim i rzeką Limmat – szliśmy wąwozem Rappenloch, który jest jednym z największych wąwozów Europy Środkowej – zwiedziliśmy Bregencję – stolicę kraju związkowego Vorarberg, gdzie mieliśmy m.in. możliwość odwiedzenia Parlamentu Voralbergu – byliśmy na wyspie Lindau nad jeziorem Bodeńskim – w szkole Maria Ward Realschule mogliśmy poznać i porozmawiać z młodzieżą austriacką – w drodze powrotnej przez Bawarię zwiedziliśmy zamek Ludwika II Bawarskiego Linderhof
Obejrzyjcie zdjęcia. Zapraszamy również na szkolnego FB

Powody, by uczyć się niemieckiego

Czy wiesz, że …

• Na całym świecie język niemiecki jest pierwszym lub drugim językiem prawie 125 milionów ludzi. Znając niemiecki możesz się z nimi porozumieć podróżując po wielu krajach.
  • Kto mówi po niemiecku może dogadać się z co czwartym obywatelem EU w swoim języku ojczystym.
  • Po języku angielskim język niemiecki jest najczęstszym językiem Internetu.
  • Polska jest krajem o największej liczbie uczących się języka niemieckiego na świecie. Ponad milion dziewięćset tysięcy Polaków uczy się obecnie tego języka.
  • Duża część polskich studentów wybiera studia zagraniczne w Niemczech.
  • W Polsce działalność prowadzi ok. 4,9 tys. firm z Niemiec, które zatrudniają prawie 350 tysięcy pracowników. Oznacza to, że znając niemiecki miałbyś większe szanse aplikując tam na praktyki lub szukając pracy.