Kompresja obrazu

Festiwal Nauki Klasa 1CP

W ramach projektu „Festiwal Nauki” klasa 1C udała się na wykład organizowany przez Fundację Katalyst Education dotyczący technik kompresji obrazu.

Wykład odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki Politechniki Warszawskiej, czyli w miejscu, gdzie być może wielu uczniów z klasy 1C (rozszerzenie – matematyka i informatyka) będzie w przyszłości studiować.

Wykład rozpoczął się od części bliskiej biologii. Okazuje się, że oko ludzkie rejestruje obraz w rozdzielczości dosyć niskiej. Jednak pomimo to, rozdzielczość odpowiadająca zdolnościom ludzkiego oka pozostaje jeszcze poza możliwościami współczesnych technik rejestracji i zapisu obrazów.

Pomimo, że współczesne technologie opierają się na dosyć niskich rozdzielczościach obrazu, potrzebujemy bardzo dużo miejsca na zapis obrazu. Miejsce to, szczególnie w sieciach przesyłowych, jest bardzo drogie – kanał przekazu przez satelitę może kosztować nawet dwa miliony dolarów. Stąd tak bardzo potrzebne są technologie kompresji obrazu.

W trakcie wykładu zostały zaprezentowane podstawy technik kompresji. Jeszcze raz doświadczyliśmy tego, że w zaawansowanych zadaniach informatycznych niezbędna jest zaawansowana matematyka.

Przy okazji wykładu zaglądnęliśmy do głównego budynku Politechniki Warszawskiej i na zabytkowym dziedzińcu zrobiliśmy kilka pamiątkowych fotek. Obecnie trwają tam przygotowania przed Inauguracją roku akademickiego. Za cztery lata niektórzy z nas staną w tym samym miejscu jako studenci pierwszego roku 🙂