Klasa informatyczna

INWESTYCJA W KSZTAŁCENIE INFORMATYCZNE
JEST PRZYSZŁOŚCIOWA
I OPŁACALNA

Przedmioty rozszerzone: matematyka, informatyka, język angielski. Drugi język – niemiecki.
Siatki godzin

Nasze atuty

Mamy PIERWSZE MIEJSCE w dzielnicy Mokotów pod względem średniej wyników maturalnych i liczby zdających uczniów.

Każdego roku stajemy się lepsi od samych siebie (słupek czerwony), mamy o wiele lepsze wyniki od warszawskich (słupek niebieski) i od krajowych (słupek zielony).

Tak więc jeżeli chcesz dobrze przygotować się do matury z informatyki, wybierz klasę informatyczno – matematyczną w Goethe.

Nie nosimy do szkoły podręczników i zeszytów. Materiały z dużą ilością ćwiczeń, wraz z wyjaśnieniem i przykładowymi rozwiązaniami otrzymujemy w formie elektronicznej.
Zobacz przykładową lekcję z arkusza kalkulacyjnego.

Bierzemy udział w projektach prowadzonych przez uczelnie techniczne (Politechniki Łódzką i Warszawską we współpracy z Politechniką Gdańską i AGH z Krakowa).

Startujemy w konkursach przedmiotowych – w tym roku konkurs STEM Politechniki Warszawskiej oraz Zawody algorytmiczne ogólnopolskiego projektu CMI (wśród nas są laureaci i finaliści tych zawodów). W roku 2022 nasz zespół zajął V miejsce w całym kraju, spośród kilku setek zespołów biorących udział w zawodach.

Przynajmniej raz w miesiącu uczestniczymy w zajęciach pozaszkolnych. Są to zwykle wykłady i warsztaty z dziedzin łączących matematykę i informatykę odbywające się na warszawskich uczelniach.

Dysponujemy bardzo dobrze wyposażoną pracownią komputerową z szybkim dostępem do sieci.

Każdy uczeń otrzymuje konto w chmurze z nieograniczonym miejscem na dysku oraz aplikacjami biurowymi.

Najczęściej zadawane pytania

Co muszę znać, aby uczyć się w tej klasie?

Wszystkie zakresy tematyczne realizowane są od podstaw, tak więc nie jest potrzebne żadne przygotowanie informatyczne. Dlatego w naszych podręcznikach znajduje się określenie: „Od podstaw do matury …”. Ważne jednak są takie cechy jak:

  • zamiłowanie do matematyki – umiejętność rozwiązywania zadań logicznych oraz to, czy lubisz rozwiązywać zadania, w których trzeba kombinować, poszukiwać sposobu rozwiązania. Chodzi o zdolności abstrakcyjnego myślenia.
  • umiejętność koncentracji – zadania informatyczne wymagają poświęcenia całej uwagi.

Jaki jest wykładany język programowania?

Jest to język C++. Język ten jest dopuszczony do matury z informatyki, jest przyjazny dla programisty oraz najbardziej popularny, stąd można znaleźć w sieci wiele przykładów na jego zastosowanie.
Język Python3 jest wprowadzany w naszej szkole jako drugi język dodatkowy. Nie jest obowiązkowy, poznajemy go głównie w ramach koła informatycznego.

Co można studiować po tej klasie?

Klasa z rozszerzoną informatyką, matematyką i językiem angielskim jest bardzo dobrym przygotowaniem do podjęcia wszelkich studiów technicznych. Uczniowie mają możliwość zdawania matury rozszerzonej z informatyki lub matematyki, jak również z języka angielskiego. Zestaw przedmiotów rozszerzanych jest dopasowany do wymagań uczelni wyższych.

Jaki jest rozkład materiału?

  • klasa I – programowanie w języku C++ od podstaw do zadań maturalnych głównie na poziomie podstawowym,
  • klasa II – arkusz kalkulacyjny od podstaw po zadania maturalne oraz przez cały rok rozwiązywane są zadania maturalne z programowania na poziomie rozszerzonym,
  • klasa III – relacyjne bazy danych od podstaw po zadania maturalne, przez cały rok rozwiązywane są zadania maturalne z arkusza kalkulacyjnego i programowania na poziomie rozszerzonym,
  • klasa IV – algorytmika oraz przez cały rok rozwiązywane są zadania maturalne z arkusza kalkulacyjnego, programowania i relacyjnych baz danych, bezpośrednie przygotowanie do egzaminu maturalnego z informatyki dla osób wybierających ten przedmiot na maturze.

Czy matura z informatyki jest trudna?

Z jednej strony nie. Zakres materiału z informatyki jest o wiele mniejszy, niż z innych przedmiotów ścisłych. Rozwiązując wiele zadań z czterech podstawowych zakresów tematycznych można bardzo dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego. Trudność matury z informatyki polega przede wszystkim na tym, że zanim rozwiąże się zadanie, trzeba wymyślić sposób jego rozwiązania. To znalezienie koncepcji (algorytmu) na rozwiązanie sprawia najwięcej problemów.

Czy materiał z informatyki jest trudny?

Jeżeli lubisz matematykę i polubisz programowanie, lekcje informatyki będą dla Ciebie przyjemnością. W trakcie lekcji jest rozwiązywanych dużo zadań przygotowujących do matury. Nie są one jednak trudne, jeśli się lubi tego typu wyzwania.

Czy w tej klasie nauczę się programowania?

W liceum ogólnokształcącym w klasie z rozszerzoną informatyką uczy się tzw. programowania teoretycznego (algorytmicznego), a nie użytkowego. Nauczysz się podstawowych struktur programistycznych oraz podejścia algorytmicznego do rozwiązywania zadań. Jest to zgodne z wymaganiami maturalnymi. Dopiero na studiach informatycznych studenci uczą się pisania programów użytkowych, jednak podstawą teoretyczną są wiadomości i umiejętności wyniesione ze szkoły średniej.